| Parameter | Value |
| Model | JK-MR16-6W |
| Voltage | 12V |
| Wattage | 6W |
| Size (mm) |
50*56 |
| Equivalent Wattage | 35W |
| Lumen | 450 lm |
| CCT | 3000K / 4000K / 6500K |
| Beam Angle |
38° |
| Power Factor (PF) | 0.5 |
| Displacement Factor (DF) | 0.7 |
| CRI | 80 |
| Base | GU5.3 |
| Energy Class | F |
| Life of Product | 20,000 hours |
| Dimmable | No |
| Material | PC |